Zajęcia kreatywne czyli spędzanie czasu wolnego przez Seniorów

Zajęcia kreatywne czyli spędzanie czasu wolnego przez Seniorów

Pasje i zainteresowania Seniora

Na początek warto dowiedzieć się jakie pasje i zainteresowania mają nasi Seniorzy… czym się relaksują i w czym znajdują przyjemność. Nawet proste domowe czynności, takie jak: gotowanie czy ogrodnictwo mogą być ciekawym zajęciem ale także okazją do wymiany doświadczeń, rozmowy,  nauki oraz zacieśnienia relacji. Relacji… które przecież stanowią podstawę każdej wspólnoty – rodziny.

Podczas planowania czasu wolnego w pracy z Seniorem należy pamiętać, aby dostosować aktywność do sprawności naszego Seniora, jego możliwości i potrzeb. Zdrowie podopiecznego jest bowiem najważniejsze.

Chcemy spędzić razem miło czas a nie zrobić mu krzywdę. Ponadto odpowiedni dobór aktywności może wpłynąć na poprawę sprawności fizycznej i umysłowej. Podczas wybierania czynności należy również kierować się preferencjami podopiecznego. Jedni wolą spędzać czas aktywnie, inni rozwijać się intelektualnie. Oczywiście warto namawiać podopiecznego do poznania nowych rzeczy, ale nie zmuszajmy nikogo na siłę.

Kreatywne spędzanie czasu wolnego

Spacer to świetny pomysł o każdej porze roku, aktywność fizyczna sprzyja poprawie humoru, redukcji  problemów ze snem, jak również pozytywnie wpływa na naszą pamięć, a także obniża poziom cholesterolu oraz spala kalorie.

W działalności Senior Care na pierwszym miejscu stawiamy na usprawnianie Seniorów pod każdym względem. Jednym z naszych ulubionych zajęć, oprócz ruchu oraz treningów pamięci jest kreatywne spędzanie czasu wolnego w kuchni. To bardzo dobra okazja, aby wzajemnie opowiedzieć o swoich ulubionych potrawach, wymienić się przepisami, czy też sekretami kulinarnymi. Zapytajmy Podopiecznego jakie było jego ulubione danie w dzieciństwie albo co w kuchni kojarzy się z mamą, czy babcią i spróbujcie wspólnie to odtworzyć. Dobrym pomysłem będą też wypieki – ciasta, ciastka, babeczki, tarty – na słodko i słono. Możliwości jest mnóstwo!

Pamiętajmy, aby pozwolić Seniorowi wykonywać te czynności, które jest w stanie i chce robić. Nie ważne czy potrafimy gotować, czy spod naszych rąk wychodzą kulinarne dzieła sztuki, najważniejsza jest zabawa, współpraca i bezsprzeczna integracja!