Senior w sieci – zagrożenia współczesnych seniorów

Senior w sieci – zagrożenia współczesnych seniorów

Senior w sieci czyli zagrożenia współczesnych seniorów

Jak wynika z badań konsumenckich prowadzonych w 2019 roku – największą motywacją osób starszych do wejścia do cyfrowego świata jest poczucie sensu. Szybkie zdobywanie informacji oraz ciekawość świata, to najczęstsze powody dla których decydują się na korzystanie z Internetu. Dla jednej trzeciej internautów powyżej 60 roku życia znaczenie ma także korzystanie z bankowości internetowej oraz oszczędność czasu.

Pandemia- żniwa dla oszustów

W 2020 roku wszystko się zmieniło. Internet okazał się w wielu przypadkach niezbędny:

  • aby umówić się na wizytę u lekarza,
  • opłacić rachunek,
  • załatwić sprawy urzędowe.

Seniorzy zaczęli uczyć się tych aktywności, aby nadal być… samodzielnymi.
Pandemia sprawiła, że oszustwa seniorów się nasiliły. W 2019 roku ofiarą przestępców padło 3821 seniorów, a oszukani stracili 72 mln złotych. Przestępcy dostosowali się do nowych warunków, a COVID-19 i obawy z nim związane stały się dobrym pretekstem do nowych metod. Wielu oszustów przeniosło się do sieci, aby tu spotkać się z seniorami.
W sieci nasz „wnuczek” prosząc o pieniądze korzysta z mediów społecznościowych czy maila, ale mechanizm jest ten sam – nagła sytuacja, emocje – wypadek samochodowy, zagrożenie życia i prośba o przekazanie pieniędzy. Lista możliwych zagrożeń w Internecie jest długa – i niestety z każdym dniem rośnie w siłę. Dlatego postanowiliśmy skupić się na tych najbardziej aktualnych oraz powszechnych, które w dużej mierze opierają się na problemie nadmiernego zaufania czy tzw. gry na emocjach. To szczególnie istotne w kontekście seniorów, którzy mają często tendencję do obdarzania innych nadmiernym zaufaniem.

Metody wyłudzeń seniorów w Internecie

Metoda na wnuczka – w sieci działa w podobny sposób jak w realnym życiu. Wystarczy, że ktoś włamie się na konto społecznościowe bliskiej osoby lub skorzysta z jej komunikatora, aby wyłudzić pieniądze. Wiadomości wysyłane przez oszustów mogą zawierać linki, które po kliknięciu przeniosą seniora na fałszywą stronę z płatnościami.

Metoda na kod czy też na znajomego – działa na podobnej zasadzie jak metoda na wnuczka. Osoba „znajoma” odzywa się do seniora i prosi o podanie np. danych karty kredytowej lub debetowej, tłumacząc jednocześnie, że pilnie musi zapłacić za zakupy, a właśnie nie ma przy sobie portfela.

Wykorzystywanie zaufania do instytucji – zdarza się, że oszuści podają się za ZUS, Urząd Skarbowy czy bank, aby wyłudzić wrażliwe informacje. Często wysyłają też wiadomości e-mailowe ze specjalnym linkiem, który po kliknięciu instaluje złośliwe oprogramowanie i pozwala przestępcom przejąć dane dostępowe do różnych serwisów.

Internet to miejsce nieograniczonych możliwości. Jeśli masz starszych rodziców lub dziadków – pomóż im zapoznać się z Internetem. Jeśli sam jesteś dojrzałym użytkownikiem, ale korzystanie z sieci sprawia Ci czasem problemy – nie wstydź się prosić bliskich o pomoc, albo skorzystaj z kursów organizowanych przez gminy czy uniwersytety trzeciego wieku.
Internet może uczynić życie ciekawszym i choć w części zniwelować problem samotności osób starszych…