Nasze neurony w dobrej formie

Nasze neurony w dobrej formie

Nasze neurony w dobrej formie

Kurczenie się mózgu zazwyczaj rozpoczyna się między 60. a 70. rokiem życia. Zazwyczaj za tym procesem stoi zwyrodnienie komórek nerwowych w mózgu a także choroby układu nerwowego wywołane przez różnego rodzaju schorzenia i obrażenia. Inne przyczyny kurczenia się mózgu wiążą się ze stresem, chorobami mózgu np. przebytym udarem mózgu.

Co zatem zrobić, aby uchronić mózg przed demencją?

Czasem bywa tak, że czujemy się starzy wraz z pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Czasem jednak najpierw starzejemy się w oczach innych ludzi, dopiero potem zaczynamy zauważać to sami. Jak powiedział kiedyś znany polski poeta Jarosław Iwaszkiewicz- „ Człowiek na starość psuje się albo od nóg, albo od głowy”. Mózg starzeje się w różnym tempie u różnych osób. Wpływa na to wiele czynników… począwszy od naszego wyposażenia genetycznego przez indywidualną „historie chorobową (czy przebyliśmy jakieś urazy, zapalenie, czy inne choroby mózgu, bądź czy doskwierają nam choroby ogólnoustrojowe takie jak miażdżyca, cukrzyca i wiele innych).

Codzienna aktywność wpływa na kondycję mózgu

Na kondycję mózgu duży wpływ ma również nasza codzienna aktywność oraz styl życia (jakość i długość snu, poziom stresu, nawyki, używki). Bardzo ważna jest aktywność społeczna, czyli utrzymywanie kontaktów z innymi. Rozwija to nie tylko kompetencje społeczne i buduje nasz „świat emocjonalny”, ale też ćwiczy takie umiejętności jak:

  • planowanie,
  • decyzyjność,
  • umiejętność dostosowania się do okoliczności.

I wreszcie to, co wydaje się najbardziej oczywiste i równie ważne – czyli ćwiczenie sprawności umysłowej i rehabilitacja funkcji poznawczych.

W Senior Care prowadzimy zajęcia w celu poprawy funkcji poznawczych

W Senior Care bardzo dbamy o tą sferę. Treningi pamięci, koncentracji i uwagi w raz z innymi formami pracy zmierzającej do poprawy naszych funkcji poznawczych, to podstawa.
Pamiętajmy! Wszystko, co nowe, odmładza mózg, gdyż wpływa na tworzenie nowych neuronów oraz połączeń między nimi. Każde nowe zadanie, doznanie, ćwiczenie czy książka podtrzymuje mózg w dobrej kondycji. Pamiętajmy, starzy jesteśmy wtedy, gdy starzy się czujemy. Nie ilość zmarszczek i tempo chodu o tym decydują, ale fakt jak długo nam się chce…